За останні роки у світі стало надзвичайно багато криз пандемія, війна і соціальні обмеження змусили нас звикнути до нової реальності, де майже будь-яка проблема закривається в форматі онлайн.
Психоаналіз та психоаналітично орієнтована терапія теж стали комфортнішими завдяки онлайн формату, а ефективність - не уступає очним зустрічам. Це дозволяє підтримувати ментальне здоров'я, навіть перебуваючи за сотні або тисячі кілометрів від спеціаліста.
Деякі люди впевнені, що сеанс психотерапії повинен проходити в кабінеті. Адже там особлива атмосфера, яка спонукає до розмови і розслабляє, дозволяючи на певний час відключитися від побутових проблем і переживань. Але ті, хто вже встиг протестувати онлайн формат, переконалися, що заспокоїтися і налаштуватися на бесіду можна і вдома. Коли навколо знайомі та звичні речі, легше розслабитись та відкритись.
Плюси онлайн терапії:
1. Терапія онлайн - порятунок для людей, які живуть в режимі нон-стоп. Це можливість зберегти найважливіший ресурс - час. Більше не доведеться витрачати 1-2 години, щоб дістатися до кабінету спеціаліста.
2. Доступність. Онлайн терапія робить географічні кордони умовними. І не важливо, в якому місті чи країні Ви перебуваєте. Якщо Ви мігрант, є можливість проходити терапію рідною мовою. Чи якщо поїхали у відрядження, Вам не доведеться переривати терапію, адже можна вийти на зв'язок в назначений час.
3. Анонімність. Деякі люди відкладають похід до спеціаліста через страх особисто розповісти про проблеми. Онлайн консультації (сесії) зручні тим, що Ви можете не називати справжнє ім'я та не вмикати відеозв'язок.
4. Безпека і комфорт. Яким би зручним не був кабінет психоаналітика, він відрізняється від атмосфери домашнього затишку. Під час онлайн консультації (сесії) Ви можете самі вибрати комфортне місце, головне, щоб Ви відчували себе в безпеці. Це частково зніме бар'єри під час консультації.
Мінуси онлайн терапії:
Звичайно, онлайн терапія має свої недоліки. Але здебільшого вони пов'язані з технічною частиною - переривання лінії, нестабільний інтернет зв'язок та багато інших перешкод зв'язку. Крім цього, ми не бачимо один одного повністю, і багато невербальних моментів залишаються за кадром, що не буде служити предметом аналізу.
1. Коли людина приходить до кабінету, за приватність відповідає психоаналітик. У роботі онлайн клієнту потрібно самому організувати такий простір. Цілу годину його ніхто не повинен турбувати, має бути зручно говорити про все, що спадає на думку.
2. Розміститися краще на стільці, кріслі або найкращий варіант - на робочому місці. Не варто лежати в ліжку або на дивані, сидіти на підлозі або блукати кімнатою чи офісом.
3. Потрібно підготувати коробку з серветками, можна налити склянку води. Перекусити можна до або після сесії, але не під час проведення.
4. Рекомендується одягтися на сесію так як на особисту зустріч.
5. На час сесії слід вимкнути всі девайси, крім того, що використовується для дзвінка, закрити програми та оповіщення на комп'ютері.
6. Для того, щоб налаштуватися на сесію, краще залишити собі час до і після сесії, 15-30 хв. Час "до" сесії потрібний для перемикання з однієї діяльності на іншу, пауза "після" - заспокоїтися, пережити почуття, що нахлинули, або подумати якусь думку.
7. Локація, з якої клієнт виходить на зв'язок, також важлива. Найкращий варіант - виходити на зв'язок з одного і того ж місця протягом усього часу. Якщо це не можливо, то на початку сесії можна приділити кілька хвилин опису місця, в якому знаходишся.
Ці рекомендації мають на меті зробити віддалений сеанс якомога більш схожим на особисту зустріч психоаналітика і клієнта.